📱 Spesifikasi Lengkap Doogee Blade 10 Pro Energy Kamera 50MP Baterai 6150mAh
💰 Estimasi Harga: About 210 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2025 |
| Status | Available. Released 2025 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 172.7 x 80 x 10.7 mm (6.80 x 3.15 x 0.42 in) |
| Weight | 295 g (10.41 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm 2 (~74.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Mohs level 5 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 256GB 6GB RAM |
| UFS | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide), AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 6150 mAh |
| Charging | 18W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Red/Silver, Gray/Black, Tarnish |
| Price | About 210 EUR |
| 🔹 EU LABEL | |
| Energy | Class B |
| Battery | 50:50h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class B |