📱 Spesifikasi Lengkap Motorola ROKR E8 Kamera 2MP Baterai 970mAh
💰 Estimasi Harga: About 70 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2007, September. Released 2008, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 115 x 53 x 10.6 mm, 60 cc (4.53 x 2.09 x 0.42 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm 2 (~20.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| ModeShift morphing keypad Navigation scroll wheel | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Linux / Java-based MOTOMAGX |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 2GB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (Opera mini) |
| MP3/AAC player Organizer | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 970 mAh battery (BK60) |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Dark Navy, Platinum |
| SAR | 1.02 W/kg (head) Â Â 0.85 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.89 W/kg (head) |
| Price | About 70 EUR |