📱 Spesifikasi Lengkap Motorola W270 Kamera N/A Baterai 940mAh
💰 Estimasi Harga: About 30 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GSM 850 / 1900 – US version | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2008, January. Released 2008 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 95 x 45 x 17 mm (3.74 x 1.77 x 0.67 in) |
| Weight | 94 g (3.32 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.6 inches, 8.3 cm 2 (~19.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~113 ppi density) |
| Second external mono display | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| 500 SMS messages | |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| USB | 1.1 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Languages | 7 African languages, Hinglish, Bengali, Tamil … |
| Java | No |
| MP3 player (iMelody,MIDI,MP3,AMR formats) Predictive text input Calculator Stopwatch | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 940 mAh battery (BQ50) |
| Stand-by | Up to 450 h |
| Talk time | Up to 9 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | lustrous silver, dark titanium gray |
| SAR | 0.54 W/kg (head) 0.64 W/kg (body) |
| Price | About 30 EUR |