📱 Spesifikasi Lengkap Motorola VE538 Kamera 2MP Baterai N/A
💰 Estimasi Harga: About 70 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2008, September. Released 2009, January |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 107 x 46 x 16 mm, 65 cc (4.21 x 1.81 x 0.63 in) |
| Weight | 83 g (2.93 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm 2 (~25.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries, Photocall |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 10MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC+/WMA/WMV player Organizer Voice memo/dial Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 310 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.23 W/kg (head) 0.58 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.63 W/kg (head) |
| Price | About 70 EUR |