📱 Spesifikasi Lengkap Motorola V555 Kamera N/A Baterai 820mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2004, Q3 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 89 x 49 x 25 mm (3.50 x 1.93 x 0.98 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 176 x 220 pixels, 8 lines |
| Second monochrome display (96 x 32 pixels), 2 lines Downloadable screensavers, wallpapers | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 5.5MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes |
| Photo editor SyncML/PIM Synch Calculator Predictive text input (iTAP) | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 820 mAh battery |
| Stand-by | Up to 225 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | |