📱 Spesifikasi Lengkap Motorola C155 Kamera N/A Baterai 920mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 4 |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2004, Q3 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 104 x 49 x 24 mm, 79 cc (4.09 x 1.93 x 0.94 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | CSTN, 4096 colors |
| Size | |
| Resolution | 98 x 67 pixels, 5 lines, 3:2 ratio |
| Screensavers Downloadable screensavers, wallpapers | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Phonebook | SIM Only |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | 3 – Racing, Torpedo, Magic |
| Java | No |
| iTap Currency converter Calculator Stopwatch | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 920 mAh battery (BA250) |
| Stand-by | Up to 380 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Shadow Anthracite |