📱 Spesifikasi Lengkap Motorola A388c Kamera N/A Baterai N/A
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2003, Q2 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 98 x 58 x 24 mm (3.86 x 2.28 x 0.94 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 240 x 350 pixels, 3:2 ratio |
| Handwriting Recognition | |
| 🔹 PLATFORM | |
| CPU | DragonBall Vz 66 MHz |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 x 28 fields |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 7MB |
| 30 phone book voice tags | |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Monophonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Smart button Volume keys | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, Email |
| Browser | WAP |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| Organizer Voice memo Voice dial | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | 80 h – 145 h |
| Talk time | 3 h – 4 h 30 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | silver, black |