📱 Spesifikasi Lengkap Motorola E1000 Kamera 2MP Baterai 820mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 114 x 52 x 23 mm, 105 cc (4.49 x 2.05 x 0.91 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.3 inches, 16.4 cm 2 (~27.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~174 ppi density) |
| Downloadable screensavers, wallpapers and ringtones | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 16MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 1.2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1 |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC/MP4 player Organizer Predictive text input Voice memo/dail | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 820 mAh battery (BX610) |
| Stand-by | Up to 155 h |
| Talk time | Up to 2 h 10 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |