📱 Spesifikasi Lengkap Micromax Canvas A1 AQ4502 Kamera 5MP Baterai 1700mAh
💰 Estimasi Harga: About 90 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, June. Released 2015, June |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 132 x 67 x 9 mm (5.20 x 2.64 x 0.35 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm 2 (~63.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), Android One |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1700 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 160 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Models | AQ4502 |
| SAR EU | 0.24 W/kg (head) 0.93 W/kg (body) |
| Price | About 90 EUR |