📱 Spesifikasi Lengkap LG G360 Kamera 3MP Baterai 950mAh
💰 Estimasi Harga: About 110 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, June. Released 2015, July |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 108 x 58 x 19.5 mm (4.25 x 2.28 x 0.77 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 3.0 inches, 27.9 cm 2 (~44.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 32MB 8MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 1.1 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| MP3/MP4/AAC/H.263 player Oraganizer Photo viewer Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 950 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 470 h |
| Talk time | Up to 20 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Wine Red |
| Price | About 110 EUR |