📱 Spesifikasi Lengkap Micromax Canvas 6 Kamera 13MP Baterai 3000mAh
💰 Estimasi Harga: About 90 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 850 / 1800 / 2100 TD-LTE 2300 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, April. Released 2016, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 150 x 77 x 9 mm (5.91 x 3.03 x 0.35 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6795 Helio X10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR G6200 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Gold |
| Models | E485 |
| Price | About 90 EUR |