📱 Spesifikasi Lengkap Honor 5c Kamera 13MP Baterai 3000mAh
💰 Estimasi Harga: About 170 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 / TD-SCDMA – NEM-UL10 |
| 38, 39, 40 – NEM-TL00H | |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20 – EU model |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, April. Released 2016, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 147.1 x 73.8 x 8.3 mm (5.79 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm 2 (~68.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat), EMUI 4.1 |
| Chipset | Kirin 650 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A53 & 4×1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silver, Gray, Gold |
| Models | NEM-UL10, NEM-TL00H, NEM-L21, NMO-L31, NMO-L22, NMO-L23, NMO-L01, NEM-L22, NEM-L51, NEM-AL10, NEM-TL00 |
| SAR | 1.26 W/kg (head) 0.43 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.56 W/kg (head) 1.24 W/kg (body) |
| Price | About 170 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Performance | Basemark OS II 2.0: 1221Basemark X: 7735 |
| Display | Contrast ratio: 733 (nominal), 2.506 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 66dB / Noise 71dB / Ring 74dB |
| Audio quality | Noise -90.4dB / Crosstalk -87.9dB |
| Battery (old) | Endurance rating 75h |