📱 Spesifikasi Lengkap Micromax A70 Kamera 5MP Baterai 1450mAh
💰 Estimasi Harga: About 100 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011, Q2. Released 2011, July |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 111 x 58 x 13.5 mm (4.37 x 2.28 x 0.53 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm 2 (~47.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 160MB 256MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| MP3/WAV/AAC player MP4/H.263 player Organizer Photo/video editor Document editor Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1450 mAh battery |
| Stand-by | Up to 168 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Cocoa Brown |
| Price | About 100 EUR |