📱 Spesifikasi Lengkap Micromax Q80 Kamera 15MP Baterai 1200mAh
💰 Estimasi Harga: About 80 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 |
| GSM 900 / 1800 – SIM 2 | |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011, June. Released 2011, July |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 117 x 60 x 13 mm (4.61 x 2.36 x 0.51 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Optical trackpad | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm 2 (~25.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 68MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes |
| SNS applications MP3/MP4/H.263 player Organizer Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 130 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 80 EUR |