📱 Spesifikasi Lengkap Micromax A50 Ninja Kamera 2MP Baterai 1200mAh
💰 Estimasi Harga: About 70 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 – SIM 1 only |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 113 x 61 x 13 mm (4.45 x 2.40 x 0.51 in) |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.1 inches, 29.8 cm 2 (~43.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.6 (Gingerbread) |
| Chipset | Mediatek MT6573 (65 nm) |
| CPU | 650 MHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | TBD |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| MP3/WAV/WMA/AAC player MP4/H.263 player Organizer Photo/video editor Document viewer Voice memo/dial Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 70 EUR |