📱 Spesifikasi Lengkap Micromax X650 Kamera 15MP Baterai 1080mAh
💰 Estimasi Harga: About 70 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, January |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 110.3 x 55.3 x 12.6 mm (4.34 x 2.18 x 0.50 in) |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm 2 (~47.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | Yes |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes |
| Audio/video player Photo viewer Organizer | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1080 mAh battery |
| Talk time | Up to 5 h (multimedia) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White, Gray |
| Price | About 70 EUR |