📱 Spesifikasi Lengkap Micromax A56 Kamera 15MP Baterai 1400mAh
💰 Estimasi Harga: About 80 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, July. Released 2012, July |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 116 x 62 x 11.5 mm (4.57 x 2.44 x 0.45 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 37.9 cm 2 (~52.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 360 x 480 pixels, 4:3 ratio (~171 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.5 (Gingerbread) |
| Chipset | Mediatek MT6573 (65 nm) |
| CPU | 800 MHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 512MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | No |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.264/WMV player Document viewer Photo viewer Organizer Voice memo/dial Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 180 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 80 EUR |