📱 Spesifikasi Lengkap HTC One SC Kamera 5MP Baterai 1800mAh
💰 Estimasi Harga: About 220 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| GSM 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, Q4 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 128 x 66.9 x 8.9 mm (5.04 x 2.63 x 0.35 in) |
| Weight | 116 g (4.09 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm 2 (~61.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), Sense UI |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Beats Audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| MP4/H.264/WMV player MP3/eAAC+/WMA/WAV player Document viewer Voice memo/dial Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White, Orange |
| Price | About 220 EUR |