📱 Spesifikasi Lengkap Honor Pad 9 Pro Kamera 13MP Baterai 10050mAh
💰 Estimasi Harga: About 290 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2024, July 12 |
| Status | Available. Released 2024, July 12 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 277 x 179.9 x 6.6 mm (10.91 x 7.08 x 0.26 in) |
| Weight | 589 g (1.30 lb) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM | No |
| Stylus support | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz |
| Size | 12.1 inches, 424.5 cm 2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~249 ppi density) |
| Anti-glare glass | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 14, Magic OS 8.1 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8100 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.85 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (8 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 10050 mAh |
| Charging | 35W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Sky Blue, Star Gray |
| Price | About 290 EUR |