๐ฑ Spesifikasi Lengkap Honor View30 Kamera 40MP Baterai 4200mAh
๐ฐ Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G (2+ Gbps DL) |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2020, February 24. Released 2020, April 27 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 162.7 x 75.8 x 8.9 mm (6.41 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.57 inches, 104.2 cm 2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Yes |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 10, Magic UI 3, no Google Play Services |
| Chipset | Kirin 990 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.86 GHz Cortex-A76 & 2×2.09 GHz Cortex-A76 & 4×1.86 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| UFS 3.0 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7″, PDAF 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4.0″, PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.4, 16mm (ultrawide) |
| Features | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@960fps, (gyro-EIS) |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Dual | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8ยตm 8 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4200 mAh |
| Charging | 40W wired, 70% in 30 min |
| ๐น MISC | |
| Colors | Ocean Blue, Midnight Black, Icelandic Frost, Sunrise Orange |