๐ฑ Spesifikasi Lengkap Motorola Moto G Stylus Kamera 48MP Baterai 4000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 70 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat13 600/100 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2020, February 07. Released 2020, April 16 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 158.6 x 75.8 x 9.2 mm (6.24 x 2.98 x 0.36 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, aluminum frame (6000 series) |
| SIM | Nano-SIM |
| Stylus Water-repellent coating | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.4 inches, 100.7 cm 2 (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2300 pixels (~399 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 10, upgradable to Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8ยตm, PDAF 16 MP, f/2.2, 117ห (ultrawide), dedicated video camera (1080p) 2 MP (macro) |
| Features | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.06″, 1.0ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Mystic indigo |
| Models | XT2043, XT2043-4 |
| Price | About 70 EUR |