📱 Spesifikasi Lengkap Honor Tablet V7 Pro Kamera 13MP Baterai 7250mAh
💰 Estimasi Harga: About 330 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G – cellular model only |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2021, August 13 |
| Status | Available. Released 2021, August 19 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 252.1 x 163.4 x 7.3 mm (9.93 x 6.43 x 0.29 in) |
| Weight | 485 g (1.07 lb) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Stylus support | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 300 nits (typ) |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm 2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~274 ppi density) |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 11, Magic UI 5.0 |
| Chipset | Mediatek MT8797 Kompanio 1300T (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, (wide), AF 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS – cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB-C |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 7250 mAh |
| Charging | 22.5W wired, 100% in 125 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Gold, Blue, Silver |
| Price | About 330 EUR |