๐ฑ Spesifikasi Lengkap Xiaomi Poco M6 Pro Kamera 50MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 120 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2023, August 05 |
| Status | Available. Released 2023, August 05 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 168.6 x 76.3 x 8.2 mm (6.64 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), plastic frame, glass back (Gorilla Glass) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 550 nits |
| Size | 6.79 inches, 109.5 cm 2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A78 & 6×1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1.12ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Unspecified |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Virtual proximity sensing | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 18W wired, PD |
| ๐น MISC | |
| Colors | Power Black, Forest Green |
| Models | 23076PC4BI |
| Price | About 120 EUR |