๐ฑ Spesifikasi Lengkap Xiaomi 11i Kamera 108MP Baterai 5160mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 330 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2022, January 06 |
| Status | Available. Released 2022, January 12 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 163.7 x 76.2 x 8.3 mm (6.44 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 207 g (7.30 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR10, 700 nits, 1200 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm 2 (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 11, upgradable to Android 12, MIUI 13 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 920 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.5 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 108 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.52″, 0.7ยตm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120ห (ultrawide), 1.0ยตm 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06″ 1.0ยตm |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 5160 mAh |
| Charging | 67W wired, 50% in 13 min |
| ๐น MISC | |
| Colors | Camo Green, Stealth Black, Purple Mist, Pacific Pearl |
| Models | โMZB0A5EIN |
| SAR | 0.82 W/kg (head) ย ย 0.61 W/kg (body) |
| Price | About 330 EUR |