📱 Spesifikasi Lengkap Asus Fonepad Kamera 15MP Baterai 4270mAh
💰 Estimasi Harga: About 260 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 196.4 x 120.1 x 10.4 mm (7.73 x 4.73 x 0.41 in) |
| Weight | 340 g (11.99 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm 2 (~60.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Intel Atom Z2420 / Intel Atom Z2460 |
| CPU | 1.2 GHz / 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 3.15 MP, AF (selected markets only) |
| Video | 720p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.2 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 4270 mAh, non-removable (16 Wh) |
| Talk time | Up to 9 h (multimedia) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Titanium Gray, Champagne Gold |
| Price | About 260 EUR |