📱 Spesifikasi Lengkap Asus Memo Pad FHD10 Kamera 5MP Baterai 6760mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, June. Released 2013, August |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 264.6 x 182.4 x 9.5 mm (10.42 x 7.18 x 0.37 in) |
| Weight | 580 g (1.28 lb) |
| SIM | No |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, |
| Size | 10.0 inches, 290.0 cm 2 (~60.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~226 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.3 (Jelly Bean), Waveshare UI |
| Chipset | Intel Atom Z2560 |
| CPU | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.2 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 6760 mAh, non-removable (25 Wh) |
| Talk time | Up to 10 h (multimedia) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Royal Blue, Silk White, Vivid Pink |