📱 Spesifikasi Lengkap Asus Transformer Pad TF701T Kamera 5MP Baterai N/A
💰 Estimasi Harga: About 400 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, June. Released 2013, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 263 x 180.8 x 8.9 mm (10.35 x 7.12 x 0.35 in) |
| Weight | 585 g (1.29 lb) |
| SIM | No |
| Optional mobile dock with standard QWERTY keyboard and trackpad | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super IPS+ LCD, |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm 2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~299 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Nvidia Tegra 4 T40X |
| CPU | Quad-core 1.9 GHz Cortex-A15 |
| GPU | ULP GeForce |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.2 MP |
| Video | 720p |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| HDMI port | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po (31 Wh) |
| Talk time | Up to 13 h (multimedia) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silver |
| Price | About 400 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 1119:1 (nominal) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 59dB / Noise 64dB / Ring 67dB |
| Audio quality | Noise -90.6dB / Crosstalk -83.0dB |