📱 Spesifikasi Lengkap Asus Transformer Book Trio Kamera 5MP Baterai N/A
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, September |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 304.8 x 193 x 9.7 mm (12.00 x 7.60 x 0.38 in) |
| Weight | – |
| SIM | No |
| Optional Windows 8 PC Station with standard QWERTY keyboard and trackpad. | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 11.6 inches, 371.0 cm 2 (~63.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~190 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Intel Atom |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.2 MP |
| Video | 720p |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po (19 Wh) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |