📱 Spesifikasi Lengkap ZTE Warp 4G Kamera 8MP Baterai 2070mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, September |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 132.1 x 66 x 10.4 mm (5.20 x 2.60 x 0.41 in) |
| Weight | 127.6 g (4.48 oz) |
| SIM | Yes |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm 2 (~64.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait 200 |
| GPU | Adreno 305 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 720p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2070 mAh, removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 150 EUR |