📱 Spesifikasi Lengkap ZTE V887 Kamera 5MP Baterai 2000mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, December |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 148 x 78 x 10.3 mm (5.83 x 3.07 x 0.41 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 71.2 cm 2 (~61.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White |