📱 Spesifikasi Lengkap ZTE nubia Z7 mini Kamera 13MP Baterai 2300mAh
💰 Estimasi Harga: About 180 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, July. Released 2014, July |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 140.9 x 69.3 x 8.2 mm (5.55 x 2.73 x 0.32 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 67.7 cm 2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~445 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), nubia UI 2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AA Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2300 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 580 h (3G) |
| Talk time | Up to 30 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White, Red, Green, Yellow |
| Models | NX507J |
| Price | About 180 EUR |