📱 Spesifikasi Lengkap ZTE nubia Z5S Kamera 13MP Baterai 2300mAh
💰 Estimasi Harga: About 290 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (market dependent) |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, November. Released 2013, December |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 137.7 x 68.8 x 7.6 mm (5.42 x 2.71 x 0.30 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Yes |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IGZO IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF, OIS |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 720p@120fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | TBD |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2300 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 290 EUR |