๐ฑ Spesifikasi Lengkap ZTE nubia Z17s Kamera 12MP Baterai 3100mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 360 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20 – Europe | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – Europe, China |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 34, 38, 39, 40, 41 – China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2017, October. Released 2017, October |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 147.5 x 72.7 x 8.5 mm (5.81 x 2.86 x 0.33 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.73 inches, 87.6 cm 2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2040 pixels, 17:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), nubia UI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.45 GHz Kryo & 4×1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.55″, 1.4ยตm, PDAF 23 MP, f/2.0, AF, 2x lossless zoom |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 32-bit/384kHz audio | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 3100 mAh, non-removable |
| Charging | 26W wired, QC4, 50% in 25 min |
| ๐น MISC | |
| Colors | Aurora Blue, Black Gold |
| Models | NX595J |
| Price | About 360 EUR |