📱 Spesifikasi Lengkap ZTE nubia X6 Kamera 13MP Baterai 4250mAh
💰 Estimasi Harga: About 350 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 38, 39, 40 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 7 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, March. Released 2014, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 179.5 x 89 x 7.9 mm (7.07 x 3.50 x 0.31 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.44 inches, 114.3 cm 2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AB/ MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3/2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM, 128GB 3GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF, OIS |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 3.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-ion 4250 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 695 h |
| Talk time | Up to 32 h (2G) / Up to 17 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White, Gold |
| Price | About 350 EUR |