📱 Spesifikasi Lengkap ZTE Blade V8 Kamera 13MP Baterai 2730mAh
💰 Estimasi Harga: About 250 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2017, January. Released 2017, March |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 148.4 x 71.5 x 7.7 mm (5.84 x 2.81 x 0.30 in) |
| Weight | 141 g (4.97 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm 2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), MiFavor 4.2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2730 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Rose Gold, Silver, Dark Grey, Champagne Gold |
| Models | BV0800, BLADE V0800 |
| Price | About 250 EUR |