📱 Spesifikasi Lengkap ZTE Blade V Plus Kamera 13MP Baterai 3000mAh
💰 Estimasi Harga: About 200 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 | |
| 4G bands | 1, 3, 7, 28 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, January. Released 2016, February |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 155.3 x 77.2 x 8.6 mm (6.11 x 3.04 x 0.34 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6753 Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 Octa-core (4×1.5 GHz Cortex-A53 & 4×1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T720MP3 Adreno 405 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (uses shared SIM slot) – mediatek model microSDXC (uses shared SIM slot) – snapdragon model |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 220 h |
| Talk time | Up to 9 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silver |
| Models | N939Sc, V580, Blade V580 |
| Price | About 200 EUR |