๐ฑ Spesifikasi Lengkap ZTE Axon 7s Kamera 12MP Baterai 3400mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 450 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 & TD-SCDMA |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2017, April. Released 2017, June |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 151.7 x 75 x 7.9 mm (5.97 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | AMOLED |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~73.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 7 (Nougat), MiFavor 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2×2.35 GHz Kryo & 2×1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.8″, 1.0ยตm, PDAF 20 MP |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz audio | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3400 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC3 |
| ๐น MISC | |
| Colors | Gold |
| Models | A2018 |
| Price | About 450 EUR |