📱 Spesifikasi Lengkap ZTE Axon 7 Max Kamera 13MP Baterai 4100mAh
💰 Estimasi Harga: About 350 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 2, 4, 5, 12, 13, 25 – USA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 & TD-SCDMA |
| 4G bands | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, October. Released 2017, February |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 157 x 80.4 x 8.2 mm (6.18 x 3.17 x 0.32 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm 2 (~78.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow), MiFavor UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM (USA), 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF Auxiliary lens |
| Features | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP (USA) 13 MP, f/2.2 (all other regions) |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 4100 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC3 |
| Stand-by | Up to 660 h (3G) |
| Talk time | Up to 40 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Gold |
| Models | C2017 |
| Price | About 350 EUR |