๐ฑ Spesifikasi Lengkap Xiaomi Redmi K30i 5G Kamera 48MP Baterai 4500mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 250 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 41, 78 Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G (2+ Gbps DL) |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2020, May 25. Released 2020, June 07 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 165.3 x 76.6 x 8.8 mm (6.51 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, HDR10 |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm 2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 10, MIUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1×2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.9, (wide), 1/2.0″, 0.8ยตm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120ห (ultrawide), 1/4.0″, 1.12ยตm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps; gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Dual | 20 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/3.4″, 0.8ยตm 2 MP, f/2.4, 1/5.0″, 1.75ยตm, depth sensor |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 30W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Blue, White, Red, Purple |
| Price | About 250 EUR |