๐ฑ Spesifikasi Lengkap Xiaomi Redmi Go Kamera 8MP Baterai 3000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 100 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2019, January. Released 2019, February |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 140.4 x 70.1 x 8.4 mm (5.53 x 2.76 x 0.33 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.0 cm 2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~296 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4.0″, 1.12ยตm, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 1/5.0″, 1.12ยตm |
| Features | HDR |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Models | M1903C3GG, M1903C3GH, M1903C3GI |
| SAR | 0.58 W/kg (head) ย ย 1.50 W/kg (body) |
| Price | About 100 EUR |