📱 Spesifikasi Lengkap Xiaomi Mi Watch (China) Kamera N/A Baterai 590mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2019, November. Released 2019, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 44.7 x 36.9 x 12.3 mm (1.76 x 1.45 x 0.48 in) |
| Weight | 44 g / 56 g (1.55 oz) |
| SIM | eSIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 1.78 inches |
| Resolution | 368 x 448 pixels (~326 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 or Sapphire crystal glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Proprietary OS |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon Wear 3100 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | No |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 570/590 mAh, non-removable |
| Charging | Wireless |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Silver |
| Price | About 150 EUR |