📱 Spesifikasi Lengkap Xiaomi Mi Pad 4 Kamera 13MP Baterai 6000mAh
💰 Estimasi Harga: About 160 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | LTE |
| 2G bands | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | LTE (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2018, June. Released 2018, June |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 200.2 x 120.3 x 7.9 mm (7.88 x 4.74 x 0.31 in) |
| Weight | 342.5 g (12.10 oz) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm 2 (~77.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), MIUI 9 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 512 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0 |
| Features | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS (LTE model only) |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass (LTE model only) |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Rose Gold |
| Price | About 160 EUR |