๐ฑ Spesifikasi Lengkap Xiaomi Mi 10S Kamera 108MP Baterai 4780mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 430 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 41, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2021, March 10 |
| Status | Available. Released 2021, March 12 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 162.6 x 74.8 x 9 mm (6.40 x 2.94 x 0.35 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 90Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 1120 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 109.2 cm 2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~386 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 11, MIUI 12 |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| UFS 3.0 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Quad | 108 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/1.33″, 0.8ยตm, PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 123ห (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, (wide), 1/3.4″, 0.8ยตm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio Tuned by Harman Kardon | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4780 mAh |
| Charging | 33W wired, PD3.0, QC4, 100% in 56 min 30W wireless, 100% in 69 min 10W reverse wireless |
| ๐น MISC | |
| Colors | Titanium Black, Ice Blue, Pearl White |
| Models | M2102J2SC |
| Price | About 430 EUR |