📱 Spesifikasi Lengkap Xiaomi 13 Kamera 50MP Baterai 4500mAh
💰 Estimasi Harga: € 479.99
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA – China | |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 – International |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 75, 77, 78 SA/NSA – International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2022, December 11 |
| Status | Available. Released 2022, December 14 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 152.8 x 71.5 x 8.0 mm or 8.1 mm |
| Weight | 185 g or 189 g (6.53 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back or silicone polymer back, aluminum frame |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM • Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Size | 6.36 inches, 97.7 cm 2 (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~414 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 13, upgradable to Android 14, MIUI 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| UFS 3.1 – 128GB UFS 4.0 – 256/512GB | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.49″, 1.0µm, PDAF, OIS 10 MP, f/2.0, 75mm (telephoto), 1/3.75″, 1.0µm, PDAF, OIS, 3.2x optical zoom 12 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.06″, 1.12µm |
| Features | Leica lens, color spectrum sensor, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps (HDR), 4K@24/30/60fps (HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG), 1080p@30/120/240/960fps, 1080p@1920fps, gyro-EIS |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/3.14″, 0.7µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC4, 100% in 38 min 50W wireless, 100% in 48 min 10W reverse wireless |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White, Black, Flora Green, Mountain Blue, Red, Blue, Yellow, Green, Gray |
| Models | 2211133C, 2211133G |
| Price | € 479.99 |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 1248260 (v9) GeekBench: 5129 (v5.1) GFXBench: 109fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 1254 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -25.8 LUFS (Very good) |
| Battery (old) | Endurance rating 108h |