๐ฑ Spesifikasi Lengkap vivo Y300 Kamera 50MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 250 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2024, November 21 |
| Status | Available. Released 2024, November 26 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 163.2 x 75.9 x 7.8 mm or 8.0 mm |
| Weight | 188 g or 190 g (6.63 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP64 dust tight and water resistant (water splashes) | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1200 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm 2 (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 14, Funtouch 14 |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A78 & 6×1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95″, 0.8ยตm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS, NavIC |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 80W wired, 80% in 30 min Reverse wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Titanium Silver, Carbon Black, Emerald Green |
| Models | V2416 |
| SAR | 0.99 W/kg (head) ย ย 0.99 W/kg (body) |
| Price | About 250 EUR |