๐ฑ Spesifikasi Lengkap vivo Y28 4G Kamera 50MP Baterai 6000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 130 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2024, June 15 |
| Status | Available. Released 2024, July |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 165.7 x 76 x 8 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Notification LED round light on the back | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 760 nits (typ), 1000 nits (HBM) |
| Size | 6.68 inches, 107.4 cm 2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1608 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 14, upgradable to Android 15, Funtouch 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G85 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.75″, 0.64ยตm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.1, 25mm (wide), 1/3.94″, 1.12ยตm |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | 6000 mAh |
| Charging | 44W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Agate Green, Gleaming Orange |
| Models | V2352 |
| Price | About 130 EUR |