๐ฑ Spesifikasi Lengkap vivo X Fold2 Kamera 50MP Baterai 4800mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 1330 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1x | |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2023, April 20 |
| Status | Available. Released 2023, April 28 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 161.3 x 143.4 x 6 mm Folded: 161.3 x 73.4 x 12.9 mm |
| Weight | 279 g (9.84 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Foldable LTPO4 AMOLED, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 1800 nits (peak) |
| Size | 8.03 inches, 206.5 cm 2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1916 x 2160 pixels (~360 ppi density) |
| Cover display: AMOLED, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 1600 nits (peak) 6.53 inches, 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio | |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 13, OriginOS 3 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| UFS 4.0 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.49″, 1.0ยตm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 1/2.93″, 1.22ยตm, dual pixel PDAF, 2x optical zoom 12 MP, f/2.0, 16mm, 108ห (ultrawide), 1/2.93″, 1.22ยตm, dual pixel PDAF |
| Features | Laser AF, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Dual-LED flash, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) Cover camera: 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Dual screen fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| ๐น BATTERY | |
| Type | 4800 mAh |
| Charging | 120W wired, 100% in 26 min 50W wireless, 100% in 40 min 10W reverse wireless |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, Blue, Red |
| Models | V2266A |
| Price | About 1330 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 1314521 (v9), GeekBench: 4769 (v5.5), 5446 (v6.0) GFXBench: 56fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 1308 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -25.8 LUFS (Very good) |
| Battery (old) | Endurance rating 96h |