📱 Spesifikasi Lengkap vivo S17e Kamera 64MP Baterai 4600mAh
💰 Estimasi Harga: About 280 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1x | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2023, May 24 |
| Status | Available. Released 2023, May 24 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 164.2 x 74.9 x 7.4 mm (6.46 x 2.95 x 0.29 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10, 1300 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm 2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 13, OriginOS 3 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7200 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.8 GHz Cortex-A715 & 6x Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Dual | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS Auxiliary lens |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, (unconfirmed stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 4600 mAh |
| Charging | 66W wired, 50% in 20 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Mint |
| Models | V2285A |
| Price | About 280 EUR |