📱 Spesifikasi Lengkap Sony Xperia Z5 Premium Dual Kamera 23MP Baterai 3430mAh
💰 Estimasi Harga: About 220 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – E6833, E6883 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20 – E6833 |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 38, 39, 40, 41 – E6883 | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, September. Released 2015, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 154.4 x 75.8 x 7.8 mm (6.08 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2160 x 3840 pixels, 16:9 ratio (~801 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Runs at 1080 x 1920 pixels except for select use cases | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.5 GHz Cortex-A53 & 4×2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3″, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5.1 MP, f/2.4 |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| ANT+ | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3430 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC2 |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Chrome, Black, Gold |
| Models | E6833, E6883 |
| SAR | 0.39 W/kg (head) 1.14 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.66 W/kg (head) 0.68 W/kg (body) |
| Price | About 220 EUR |