📱 Spesifikasi Lengkap Sony Xperia Z2 Tablet LTE Kamera 1MP Baterai 6000mAh
💰 Estimasi Harga: About 350 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – all models |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 – SGP541, SGP521, SGP551 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 17, 20 – SGP521 |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8 – SGP551 | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, February. Released 2014, March |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 266 x 172 x 6.4 mm (10.47 x 6.77 x 0.25 in) |
| Weight | 439 g (15.49 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| IP58 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm 2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Protection | Shatter proof glass |
| Triluminos display X-Reality Engine | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8.1 MP, AF |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps (HDR), stereo sound rec. |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 3D surround sound | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), magnetic connector |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| ANT+ | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC2 |
| Stand-by | Up to 1240 h (2G) / Up to 1200 h (3G) |
| Talk time | Up to 13 h (multimedia) |
| Music play | Up to 188 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White (SGP521) / Black (SGP541, SGP551) |
| Price | About 350 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Camera | Photo / Video |